KD Svět zaplnily fotografie zachycující Milníky života

KD Svět zaplnily fotografie zachycující Milníky života

25.11.2022

Kulturní dům Svět zaplnily fotografie zachycující Milníky života

Výstava českobrodské fotografky Evy Šaškové nese příznačný název Milníky života. Portréty žen od nejútlejšího věku po podzim života mohou návštěvníci kulturního domu Svět obdivovat do 4. prosince.

Křehký svět novorozence v mámině náruči, bezstarostné dětství plné smíchu, půvaby malé slečny i dospívající dámy, životní láska, objetí s partnerem, založení rodiny i přibývající vrásky, které však na kráse neubírají, ale dodávají tváři grácii... Dvacítka velkoformátových fotografií v Kulturním domě Svět v Českém Brodě mapuje důležité životní etapy žen. Jejich autorkou je fotografka Eva Šašková, které lásku k fotografování předal tatínek již v dětství, ale její cesta k profesionálnímu focení vedla oklikou přes podnikání v jiném oboru. Je to však již téměř deset let, kdy celoživotní vášeň přerostla v povolání a v jejím českobrodském ateliéru začaly vznikat snímky, jejichž průřez je k vidění právě na výstavě Milníky života.

Fotografie se stává rodinným klenotem

Věřím, že na všechna životní období je dobré mít vzpomínku a fotografie mohou čas zastavit. Díky nim si můžeme připomenout, jak jsme žili a kým jsme byli v jednotlivých etapách,“ uvedla Eva Šašková na slavnostní vernisáži Milníků života, která se konala 2. listopadu a přilákala řadu zájemců. „Je důležité, aby na portrétu byl člověk takový, jaký skutečně je. Pokouším se proto zachytit jeho opravdové já, na což bereme zřetel i při líčení a retuších. Neretušuji zásadním způsobem, aby osobnost neztratila své kouzlo a fotka měla hodnotu jak pro samotného portrétovaného, tak i pro jeho rodinu, děti nebo vnoučata. Fotografie se pak stane připomínkou a rodinným klenotem,“ dodala fotografka.

Tvorba kvalitního portrétu nespočívá jen ve stisknutí spoušti

Na snímcích Evy Šaškové nejsou profesionální modelky, ale obyčejní lidé. Často se setkává s předsudky svých klientek, které tvrdí, že nejsou fotogenické a nebude jim to slušet. Tyto obavy se fotografka snaží rozptýlit díky úvodní konzultaci, která samotnému focení předchází. „Poznáme se a povídáme si o jejich obavách, spoustu věcí si vysvětlíme, připravím je i na to, jak se připravit a obléknout. Ubezpečím je, že na všechno máme dost času, nemusí být pod tlakem. Provedu je i samotným pózováním. Nejde jen o samotné focení, ale celý proces je delší – začíná konzultací a končí na poslední schůzce, kdy osobně fotky vybíráme,“ popsala Eva Šašková, jak její fotografie vznikají, a dodala, že má radost, pokud se k ní lidé do fotografického studia na náměstí Arnošta z Pardubic vracejí. I focení je pak mnohem uvolněnější. Těší ji, když vidí životní vývoj svých klientů a může dokumentovat jejich milníky života.

Ženy neztrácejí kouzlo a krásu ani po čtyřicítce

Fotografie Evy Šaškové mají svůj jednotný styl, který je charakterizován hrou světla a stínu. Některé fotografie jsou světlé s bílým či šedým pozadím a vyzařuje z nich vzdušnost a čistota, jiné naopak ladí do temnější černé. „Světlo je v mé tvorbě důležité. Fotím jak na záblesky, tak na přirozené světlo. Kombinuji obě varianty a hraji si s nimi tak, aby fotka vyzněla co nejlépe, jak si v danou chvíli představuji. Vždy se snažím, aby klient měl na výběr z různých variant,“ uvedla Eva Šašková, která v současnosti připravuje nový projekt zaměřený na ženy 40+. „Je to takový opomíjený věk a hlavně ženy samotné mají pocit, že po čtyřicítce už by se neměly nechat fotografovat. Myslím si ale, že to je omyl. Rozhodně před objektiv patří, už jen kvůli sobě samé. Zažijí skvělý den s vizážistkou, oblékneme jim krásné šaty, mohou prožít příjemný den a navíc jim ještě vzroste sebevědomí, když zjistí, že mají krásné fotky. Často v tomto věku dělají vše pro svou rodinu, starají se o děti i manžela a mnohdy zapomínají, kdy měly čas jen samy pro sebe. Při našem společném focení si jej mohou užít,“ doplnila fotografka, která dokazuje, že krásná fotografie není limitována věkem portrétovaného. V cyklu Milníky života můžete vidět i stále elegantní paní Vlastu, které v době focení bylo 101 let...


ZAUJAL VÁS ČLÁNEK I VÝSTAVA? PŘIJĎTE NA SETKÁNÍ S AUTORKOU A VOLNOU PROHLÍDKU VÝSTAVY VE STŘEDU 30. LISTOPADU OD 16:00 DO 19:00 V KD SVĚT.